ana sayfa özgeçmiş dün bugün etkinlikler şiir diliyle denemeler iletişim
 

Marifet İltifata Tabidir

     Başlıkta yer alan güzel sözü atalarımız söylemiş. TDK bu sözü kısaca şöyle açıklıyor: "Başarılı bir kimse, desteklenir, takdir edilir, övülürse daha iyi işler yapar." Ne kadar doğru değil mi?
     Küçük ya da büyük yavrularımızla iletişim kurarken söylediğimiz sözler onları derinden etkiler. Bu sözler, olumlu ise yüreklenir, olumsuz ise hevesleri kırılır.
     Edebiyatımızda Divan şiirini sevdiren adam olarak bilinen Prof. Dr. İskender PALA'NIN, biyografisi çocuk eğitimi açısından ilgimizi çekti. Sayın PALA, biyografisinde nasıl yazar olduğunu anlatıyor. Ardından, “Eğer bir şair olamamışsam.” diyor ve: “İtiraf etmeliyim ki şiir kitapları hiç ilgimi çekmiyordu. Çünki yazdığım dörtlüklere sitayişler yağdırıp ileride büyük şair olacağımı söyleyen arkadaşlarım ve hocalarım yoktu. Bugün bir şair olamamışsam ve ömrüm şairleri kıskanmakla geçiyorsa eğer, bunun sorumluları onlardır.
     Siz adına taşralılık kompleksi deyin, ben imkansızlık diyeyim; gençliğimi savurduğum şehirlerde kimsenin, en azından benim çevremdeki insanların kitapla alâkaları bulunmuyordu.” (Bakınız, www.iskenderpala.net) Sözleriyle bir çocuğun eğitiminde iltifatın, övgünün ve çevre faktörünün, ne derece önemli olduğunu belirtiyor.

Kamil KARAKAŞ
artık ben de şair oldum sah. 38

 

 
 
 

 

ana sayfa özgeçmiş dün bugün etkinlikler şiir diliyle denemeler iletişim

Öğretmen Kamil KARAKAŞ'IN eğitim amaçlı, kişisel internet sitesidir. Ticari amaç gütmez.