ana sayfa özgeçmiş dün bugün etkinlikler şiir diliyle denemeler iletişim
 

Sosyal Paylaşım Siteleri ve Türkçemiz

     Sosyal paylaşım sitelerinde iletişim kuran genç neslin bir kısmı, güzel dilimizi özensiz kullanıyor. Öyle sanıyoruz ki bunda; en çok arkadaş çevresinin etkisi var. Bu davranışlarının ne kadar sakıncalı olduğunu yeterince düşündükleri kanaatinde değiliz. Belki de yanlışın farkındalar ama arkadaş çevresinin etkisinde kalıyorlar. Bu konu burada kısaca geçiştirilecek kadar önemsiz değil elbette. Bazen insan düşünmeden edemiyor. Onların bu olumsuz davranışlarında bizim hiç mi sorumluluğumuz yok? Önlerine güzel örnekler konulsa soruna çözüm olabilir mi?
     Elinizdeki eserin hazırlanış amaçlarından biri de, dilimizi özenli kullanan bireylerin artmasına katkı sağlamaktır. Yetişmekte olan yeni neslimize örnek alabilecekleri, gidebilecekleri yeni yolların açılmasına vesile olmasını diliyoruz. Aslında insanımızın özünde gün yüzüne çıkmamış nice cevherler gizlidir. Yeter ki biz onları yüreklendirelim, önlerine güzel örnekler sunalım.
      Kitabın ilgi görmesinin, bundan sonra gelebilecek güzel ve başarılı çalışmalara cesaret vereceği kanaatindeyiz.

     Elinizdeki bu eser, ileride yapmayı planladığımız başka çalışmaların ön hazırlığı mahiyetindedir. Atılan her adımın, başarılı ya da başarısız olmak üzere iki ihtimali vardır. Nasrettin Hocanın da dediği gibi: “Tutarsa”, iki güzel sonuç elde edeceğiz.
Bunlardan birincisi, kitapta şiirleri bulunan küçük şairimiz, başarma duygusunu tadacak, öz güveni artacak. Diğeri de onun eğitim aldığı okulun adı daha çok duyulacaktır.
 

     Değerli kitap dostları,
     Bisiklet dinamosu gibi; kendi ışığını üreten bir okulumuz olmasını diliyoruz. Öğrencilerin de balık tutmanın tarifini almak yerine; tutmasını uygulayarak öğrenen bireyler olmasını istiyoruz. Örneğin şiirin tanımını, şiirde temanın ne olduğunu ezberlemek yerine; bunları yaparak yaşayarak öğrenen çocukların yetişmesini önemsiyoruz. Zaten Milli Eğitimin hedeflerinden biri de bu değil mi?
     Kitabımız üç bölümden oluşuyor. Birinci bölümde şiirler, ikinci bölümde editörün bu tür etkinliklerin, projelerin önemi ile ilgili notları, üçüncü bölümde de küçük şairin memleketi ile ilgili fotoğraflar yer alıyor.
     Gayret bizden, teşvik siz değerli eğitim severlerden. Yeni çalışmalarda buluşmak dileğiyle...

Kamil KARAKAŞ
artık ben de şair oldum sah. 42

 

 

 

 
 
 
 
 

 

ana sayfa özgeçmiş dün bugün etkinlikler şiir diliyle denemeler iletişim

Öğretmen Kamil KARAKAŞ'IN eğitim amaçlı, kişisel internet sitesidir. Ticari amaç gütmez.