ana sayfa özgeçmiş dün bugün etkinlikler şiir diliyle denemeler iletişim
 

Duygu, Sevindi... Akranları Duygulandı!

 

Muğla’da İlkokullu Öğrenciler

Bin Litre Bitkisel Atık Yağ Topladılar,

Hem Çevreyi Korudular Hem de Küçük Bir Çocuğun Sevincine Ortak Oldular.

 

Ortaca Cengiz Topel İlkokulu Öğrencileri, çevreye duyarlı bir projeye imza attı.

"Ortaca’da Evimiz, Temiz Kalsın Çevre-miz" adını verdikleri proje:  İlkokul öğrenci-lerinin küçük dünyalarında, çevreyi koruma konusunda bir farkındalık oluşturmayı amaçlıyor.

 

 

Proje gönüllüsü öğretmenler, amaçlarının bitkisel atık yağ, atık pil, batarya, akü vb. çevreye zararlı atıkları, doğaya terk etmeyerek, geri dönüşüme kazandırmayı içselleştirmiş öğrenciler yetiştirmek olduğunu vurguluyor.

 

Küçük Öğrenciler, 15 Kasım 2018 ile 30 Mart 2019 tarihleri arasında, yaşadıkları çevreden, 1063 litre bitkisel atık yağ toplayarak, 1000 litre bitkisel atık yağ toplama hedeflerine ulaştı.

Toplanan yağlar, belge karşılığında çevre lisansına sahip yetkili firmaya teslim edildi. 

 

Lisanslı firma da tekerlekli sandalyeyi 05 Nisan 2019 Cuma günü teslim etti.

 

 

Teslimat sırasında, küçük bir tören düzenlendi. Törene okul müdürü, öğretmenler, firma temsilcileri, öğrenciler ve o sırada okulda bulunan veliler de katıldı.

 

 

 

Deha Biodizel Genel Müdürü Nihal KARAKUŞ adına, Fethiye Şube Müdürü Okyay TİRLİ tarafından,  Sıfır Atık Projesine katkılarından dolayı, Ortaca Cengiz Topel İlkokulu Çevreyi ve Yeşili Koruma Kulübüne plaket verildi.

 

TİRLİ, Okul Müdürü Hamdi KARTAL ve öğrencilere hitaben: "Cengiz Topel İlkokulu olarak, Türkiye'de bir ilki başardığınızı söyleyebilirim. Bunun için sizleri tebrik ederim." dedi.  "Genel Müdürlüğümüz, bu projenin ülke çapına yayılması gerektiğini belirtiyor. Zaten bu konuda, Deha Biodizel firması ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan bir protokol de bulunuyor. Bitkisel atık yağların çevreye verdiği zarar konusunda, çocuklarda farkındalık oluşturmanız, geleceğimiz   açısından çok önemli bir çalışmadır. Bu projenin, devam etmesi halinde yine her bin litrelik bitkisel atık yağ teslimatı için, bir tane tekerlekli sandalye hediye edeceğiz." diyerek sözlerine ilave etti.
 

 

 

 

Okul Müdürü Hamdi KARTAL DA, takdim edilen plaketi kabul ederek, böyle bir proje yürüttükleri için, Çevreyi ve Yeşili Koruma Kulübü Öğretmeni Kamil KARAKAŞ’I ve öğrencileri tebrik etti.

 

KARTAL, düzenlenen tören sırasında şunları söyledi: "Cengiz Topel İlkokulu olarak, Türkiye'de bir ilki başardık, sizleri tebrik ederim. Bununla birlikte, bu proje ile sizin yaşıtınız olan bir çocuk tekerlekli sandalyesine kavuştu." Dedi. Ardından öğrencilere: "Yine böyle bir proje daha yapalım mı?" diye sordu. Öğrenciler de hep birlikte bağırarak, "Evet" diyerek, proje teklifini kabul ettiler.

 

 

 

Cengiz Topelli Öğrenciler, uyguladıkları proje ile hem bitkisel atık yağların çevre için oluşturduğu tehlikeye dikkat çektiler hem de sekiz yaşında yürüme engelli küçük bir çocuğun sevincine ortak oldular.

 

 

Okul Müdürü Sayın Hamdi KARTAL da projeye katılan öğrencileri, sosyal etkinlik katılım belgesi ile onurlandırdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıca, 32 litre saf zeytinyağından 40 litre halis zeytinyağlı sabun yaptırıldı. Okul Aile Birliğine bir miktar katkı da sağlandı.

 

 

Kamil KARAKAŞ

Proje Gönüllüsü Öğretmen
 

 

 

Haber: 13 Nisan 2019

 

 

 

***

Bu sayfada yayımlanan bilgiler,  https://kirlenmesincevremiz.blogspot.com ve http://ortacacengiztopelilkokulu.meb.k12.tr adlı internet sitelerinden alınmıştır.

 

ana sayfa özgeçmiş dün bugün etkinlikler şiir diliyle denemeler iletişim

Öğretmen Kamil KARAKAŞ'IN eğitim amaçlı, kişisel internet sitesidir. Ticari amaç gütmez.