ana sayfa özgeçmiş dün bugün etkinlikler şiir diliyle denemeler iletişim
 

Ortaokul Öğrencilerinin Şiirlerinde Hz. Muhammed (sav)

 

Değerli Ziyaretçimiz,

"Ortaokul Öğrencilerinin Şiirlerinde Hz. Muhammed (sav)" adlı derleme kitabımız, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği çerçevesinde hazırlandı. Muğla Valiliği’nin 21 Mayıs 2013 tarih ve 46017275.115/1046254 sayılı ‘Olur’larıyla, il genelindeki okullarda, ücretsiz dağıtılmak üzere yayımlandı.

Kitabın basımı, hayırseverlerin desteği ile üç bin adet yaptırıldı. Eserde yer alan şiirler, 2012-2013 öğretim yılında, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi işlenirken Hz. Muhammed (sav) öğrenme alanı (ünitesi) çerçevesinde öğrencilerin hazırladığı performans görevlerinden oluştu. Yüz on beş öğrencinin ürünü yer almaktadır.

Eserin amacı; öğrencileri, Hz. Muhammed (sav)’in sevgi ve merhamet ikliminden etkilenmiş bireyler olarak yetiştirebilmektir.


 

 

TAKRİZ (*) (15 Mayıs 2013)

“Şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır. Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır” (İnşirâh, 5-6)

Rabbimiz!

Bize söz söylemeyi ve kalemle yazmayı öğrettiğin için sana hamd olsun. Bize çok düşkün, mü’minlere karşı şefkat ve merhameti bol bir resul (elçi) gönderdin. Ona salât ve selam olsun.

Ya Rasulallah!

Bizler şu anda 2013 yılındayız. Öyle bir zamandayız ki, zaman alt üst oldu. Gece örtemiyor artık inkâr ve ilhâdı. Senin insanı insana dost, mü’mini mü’mine kardeş ilan ettiğin günler çoktan unutuldu. Artık insan insanın kurdu, kardeş kardeşin düşmanı oldu. Madde ve haz yüceltilirken, mânâ unutuldu ve iyilik çoktan beridir zincirli bilinmez dehlizlerde. Kırıldı kanadı kuşların, toprak, su ve hava cemrelerin yasını tutmakta çoktan beri. Çiçekler mi kokmuyor artık, burunlar mı yitirdi yetisini... anlayamadık.

Ya Rasulallah!

Sen geliyorsun burada aklımıza, sana indirilen inşirah suresi geliyor aklımıza, mağaradaki arkadaşına, “Üzülme, Allah bizimle beraberdir” deyişin geliyor ümmetin her bir ferdinin aklına… Ve örümcek ağı ve güvercin yuvası… Bize hak ve adaleti işaret ediyorsun, rıza-i ilâhiye giden yolda çıkınca önümüze engeller, saf fıtrata dönmeyi, dönüp kalb-i selim olana bakmayı…

Ya Rasulallah!

Bir gün dönünce yüzümüzü/yönümüzü kalb-i selim olanlardan yana, henüz küçücük, ama saf, fıtrat üzere yürekler gördük orada. Sarışın, esmer, kumral… tenler ama şair bakışlı gözler, “Canım Peygamberim”, “Sevgili Peygamberim”, “Ben seni çok seviyorum, ey Allah’ın Rasulü” diyen diller gördük orada. Buram buram fıtrat kokan, imana durmuş filizler, meyve verip ümmet olmak için, sensiz gönülleri sulamaya aday yarın ki büyükler…

Ya Rasulallah!

Artık umut ediyoruz ki, birden etrafta boy vermekte olan bu peygamber çiçeklerini görünce, birer çiğ tanesi düşecek her bir çiçeğe, yeniden açsınlar diye. Kanadı kırık kuş hatırlayacak iki kanatlı Cafer-i Tayyar’ı… Güller kokmaya başlayınca, kuş kanatlanacak, iyilik kıracak zincirlerini, cemreler sırayla düşecek hava, su ve toprağa. Sonra, etraf hırka-i saadeti giymeye aday Kâ’b bin Züheyrlerle dolacak.

…Ve Ey Rabbimiz!

Sana ısmarlıyoruz bu engin gönüllerin sevgisini, onları bu duyguyla yetiştiren anne-babaların mükâfatını, “niyet hayr, akıbet hayr” deyip de yola çıkan öğretmen kardeşimizin emeğini…

Dr. İbrahim ÖZLER (Ortaca İlçe Müftüsü)

(*) PDF formatında bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

 
SUNUŞ (Kitabın Sunuş Yazısı)

Hz. Muhammed (sav): Müslümanların, kâinatın yüzü suyu hürmetine yaratıldığına inandığı Yüce Peygamber… Adı, eşsiz ahlakı, çocukluğu, gençliği, evliliği, tebliği merak edilen, okunan ve hakkında ciltlerce kitap yazılan Kutlu Peygamber…

“Ortaokul Öğrencilerinden Hz. Muhammed (sav) Şiirleri” projesi zihnimize ilk kez düştüğünde iki bin on iki senesinin ekim ayıydı. Bizi çok heyecanlandırmıştı. Zira yıllarca sınıf öğretmeni olarak çalıştığımız öğretmenlik mesleğinde yeni bir yola girişimizin üzerinden henüz birkaç hafta geçmişti. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yan alanımıza atamamız yapılmış, çıktığımız bu yeni yolculukta yol haritamızı, MEB’in hedefleri doğrultusunda belirlemeye çalışıyorduk.

İlk olarak, öğrencilerimizden Hz. Muhammed (sav) ile ilgili kitap okumalarını (ve ders kitaplarındaki ilgili üniteyi de unutmamalarını) öğütledik. Konu ile ilgili olarak bir şiir yazmalarını istedik. Şiir yazamayanlar akrostiş yazacak veya okuduklarından hareketle Hz. Muhammed’i (sav) anlatacaklardı. Not kaygısı taşımamalarını ve başkasına ait bir ürünü, kendisine aitmiş gibi getirmemelerini tembihledik.

Ödevin teslim zamanı geldiğinde umduğumuzdan da güzel şiirlerin yazıldığını gördük. Çok sevindik. Konunun hassasiyeti ve öğrencilerin masumiyeti birleşince; ortaya okumaya doyamadığımız, defalarca okumaktan kendimizi alamadığımız satırlar çıkmıştı. İtiraf etmeliyim ki ilk başlarda, hayal kırıklığına uğramaktan bile korkmuştuk.

Sizi geleceğin Muasır Medeniyetler Seviyesindeki Türkiye’sini emanet edeceğimiz yeni neslin şiirleriyle baş başa bırakıyorum.

Kamil KARAKAŞ

 

 

 Şiir kitabımızın hazırlanmasına vesile olan ödev duyurusu...

 

 

ana sayfa özgeçmiş dün bugün etkinlikler şiir diliyle denemeler iletişim

Öğretmen Kamil KARAKAŞ'IN eğitim amaçlı, kişisel internet sitesidir. Ticari amaç gütmez.